| Model Number | DC55F-18160 |
| Rated Voltage | DC 18V |
| Working Voltage Range | DC 10-24V |
| Rated Current | 4.5A |
| Maximum Head | 16 M |
| Maximum Flow Rate | 1800 L/H |
| Noise Level | ~35dB |
| Liquid Temperature Range | -30~100°C |
| Inlet Diameter | G1/2″ thread |
| Outlet Diameter | G1/2″ thread |
| Dimensions | 100mm*78mm*62mm |
| Weight | 0.52kg |
| Pump Shell Material | PA66+30%GF (can be customized to other materials) |
Contact our engineering team for custom specifications, samples, or bulk pricing.